Daniel Krob Hudbou proti domácímu násilí

 

Daniel Krob oslovil organizaci proFem, o.p.s., aby se stala kmotrou tohoto nového CD. Hudba a veřejně činné osobnosti, vyjadřující své názory, mají velký a pozitivní vliv na mínění celé společnosti. Proto občanské poradenské středisko proFem navazuje na aktivity z minulých let, a to přímo na kampaň Hudbou proti domácímu násilí a chystá sérii mediálních a benefičních akcí. Jednou z prvních je právě křest CD Daniela Kroba. „Pokud se silní muži přihlásí k zastavení násilí, silně ovlivní i jejich mužské posluchače. Proto je pro nás velkým přínosem, že se Daniel Krob rozhodl veřejně přihlásit proti domácímu násilí a násilí na ženách.“

V roce 2004 proFem zahájila kampaň „Hudbou proti domácímu násilí“, jejímž smyslem bylo poukázat na tento celospolečenský problém, a také získat finanční podporu do Fondu právní pomoci pro poskytování bezplatné právní pomoci ženám, které se staly oběťmi domácího násilí. V rámci koncertu pod patronací zpěvačky, šansoniérky Světlany Nálepkové vystoupili v Divadle ABC také Marta Kubišová, Jitka Zelenková a Igor Šebo. Zpěv byl doplněn čtením příběhů žen, které zažily domácí násilí. Texty četly: herečka Jitka Schneiderová, Mirka Čejková. Akci zahájila úvodním slovem senátorka Jitka Seitlová. Tato benefiční akce byla velice úspěšná, a díky vybraným finančním prostředkům bylo možné podpořit 32 složitých právních případů domácího násilí.

Následně na tuto akci navázal další koncert. Světlanu Nálepkovou hudebně doprovodila ve francouzštině zpěvačka Iva Frühlingová, maďarská šansoniérka Eniko Eszenyi, skladatel a hudebník Ondřej Brzobohatý, slovenský šansoniér Igor Šebo a operní pěvkyně Sylvia Kurpašová. Projekty režíroval Lumír Olšovský. Akce proběhly v Divadle Radka Brzobohatého.

Domácí násilí a násilí ve vztazích jde napříč věkem, kulturami, společenskými vrstvami. Setkávají se s ním už teenageři během svých prvních partnerských vztahů, nejen v podobě fyzického útoku, ale i psychického či sexuálního nátlaku! Některé partnerské vztahy jsou fyzickým násilím či psychoterorem „doprovázeny“ i nekonečných 20 let! Ve Spojených státech se tematika domácího násilí hudebně objevuje zejména v rapu (skupina RZA), ale i v popu a rocku. Rocková skupina Red Jumpsuit Apparatus byla jednou z prvních, ve které muž zpívá proti jiným mužům, kteří týrají své partnerky a zaujímá jasné, odmítavé stanovisko k násilí na ženách.

Partneři projektu:

www.profem.cz

www.cesketeplo.cz

www.divadlokomedie.eu

 

Zdroj: www.dobromysl.cz

Originální nářadí Eibenstock